همخونه

آیا ارزانی قیمت مسکن در راه است؟

املاک

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ 219 بازدید
همخونه
آیا ریزش قیمت مسکن در راه است؟

آیا ارزانی قیمت مسکن در راه است؟

ارزانی قیمت مسکن

 سایت خانک به نقل از جوان آنلاین نوشت: پس از حدود پنج سال رکود بسیار شدید به یکباره بازار مسکن ایران همچون بازار‌های دیگر از حدود یک سال پیش به شدت ملتهب شده و قیمت‌ها به شکل عجیب و غریبی افزایش یافت، برخی ماجرا را به سقوط قیمت ریال ربط می‌دهند و برخی دیگر به سردرگمی سرمایه‌ها ویا افزایش قیمت مواد اولیه ساخت، اما به هر حال سوال همه امروزه این است که این ماجرا تا کی و به چه صورت می‌تواند ادامه یابد؟

آیا ریزش قیمت مسکن در راه است؟

برعکس بسیاری از کشور‌ها که برخی کالا مانند ماشین کالای مصرفی به حساب می‌آیند، اما در ایران این کالا به عنوان کالای سرمایه‌ای به حساب می‌آید.

همین ماجرا روی بسیاری از کالا‌های دیگر نیز منطبق می‌باشد.

با توجه به ضعف قوانین مربوط به حقوق مالکیت املاک و مستقلات در قبال تبدیل شدن املاک به کالای سرمایه‌ای این روز‌ها در ایران نیز بسیاری به املاک به عنوان کالایی که می‌تواند سرمایه آن‌ها را حفظ کند می‌نگرند.

در حالی که در اکثر کشور‌های جهان بحث ساخت و ساز و در برخی حتی مالکیت و اجاره ملک تخصصی به حساب می‌آید و شرکت‌های متخصص حق ورود به این بازار را دارند، در ایران این بازار بیشتر در دست بخش خصوصی است.

در تحقیق میدانی‌ای که خبرنگار اسپوتنیک طی گفتگو با حدود ۵۰ مشاور املاک در تهران و برخی شهرستان‌های ایران انجام داده نتایج بسیار جالبی به دست آمده، البته علیرغم تماس با اتحادیه مشاوران املاک کشور جهت استعلام نظر اتحادیه در این باره رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور از اظهار نظر در این باره عذرخواهی کردند:

۱ — خرید و فروش واقعی امسال در مقایسه با سال گذشته حدود ۹۰% کاهش یافته.

وقتی از مشاورین املاک در این مورد سوال کردیم که منظورشان از خرید و فروش واقعی مسکن چیست آن‌ها اظهار می‌داشتند که منظورشان خریداران واقعی مسکن و نه دلالان است، امروزه بیشتر خرید و فروش‌ها توسط دلال‌ها انجام می‌شود که بخش کوچکی از قیمت املاک را به صاحبان پرداخت می‌کنند واز مالک مهلت می‌گیرند تا بقیه پول را طی مدتی حدود سه ماه تهیه کنند و طی این سه ماه تلاش می‌کنند ملک را به فرد سومی با قیمت بالاتر بفروشند و در نهایت اگر ملک با قیمت بالاتر فروش نرود به ترفند‌هایی پول خود را از مالک پس می‌گیرند و قولنامه را به هم می‌زنند.

به گفته این مشاوران ده درصد خرید و فروشی هم که انجام می‌شود بیشتر مربوط به املاکی است که مالکین آن فروشنده واقعی هستند و املاک را به قیمت مناسب عرضه می‌کنند.

۲ – طبق اظهار نظر مشاوران املاک در تهران قیمت املاک بصورت حبابی و کاذب بالا رفته ودلایل زیادی برای این افزایش قیمت وجود دارد که می‌توان به افزایش قیمت ارز و مواد اولیه ساخت به عنوان اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت واحد‌های نوساز نام برد، اما اگر افزایش قیمت مواد اولیه را با درصد افزایش قیمت واحد‌ها مقایسه کنیم می‌بینیم که یک هباب بسیار زیاد این میان به وجود آمده که دیر یا زود این حباب می‌ترکد.

به گفته آقای سعید هدایتی مدیر یکی از آژانس‌های املاک بزرگ تهران:”همانگونه که ما با سونامی افزایش قیمت مواجه بودیم احتمالا بزودی با سونامی ریزش قیمت‌ها مواجه خواهیم بود”.

آقای هدایتی که حدود بیست سال است در این زمینه فعال است و آژانس املاک خود را از پدرش به ارث برده اظهار داشت:” زمانی که در دولت قبل قیمت دلار از حدود هزار تومان به حدود چهار هزار تومان افزایش یافت به یک باره ما شاهد سونامی مشابهی نیز بودیم و به عنوان مثال ملکی که متری حدود دو ملیون تومان قیمت داشت تا حتی متری دوازده و یا سیزده ملیون تومان هم معامله شد، اما به یکباره با رکود بسیار شدید مواجه شدیم بصورتی که همان ملک را دیگر کسی با متری چهار یا پنج ملیون تومان هم نمی‌خرید”.

در ادامه با(ارزانی قیمت مسکن)…

وی افزود امروزه:” همان ملک که تا دو سال پیش کسی با متری پنج ملیون تومان سراغ اش نمی‌رفت امروزه متری بیست و پنج تا سی ملیون تومان عرضه می‌شود در حالی که حتی اگر بخواهیم نسبت به افزایش قیمت ارز نیز محاسبه کنیم حد اکثر باید متری دوازده تا پانزده هزار تومان فروش رود وبدیهی است اگر کسی این ملک را با قیمت عرضه شده بخرد بزودی مجبور است با قیمت واقعی آن مواجه شود، اگر مصرف کننده باشد شاید خیلی برایش اهمیت نداشته باشد، اما اگر سرمایه گذار باشد قطعا ضرر شدیدی خواهد دید”.

به گفته آقای حسین رضایی یکی دیگر از مشاوران املاک تهران: “وقتی که بانک‌ها سود بانکی را کاهش می‌دهند خود به خود بسیاری از پول‌ها به سمت بازار ارز و سکه و ملک سرازیر می‌شود و در مواردی مثل بازار سکه می‌بینیم که حباب قیمت سکه در مقایسه با قیمت طلای موجود در آن به حدود یک ملیون تومان می‌رسد، در بازار ارز هم دیدیم که قیمت دلار به نزدیک بیست هزار تومان هم رسید، اما به یکباره به کمتر از نصف سقوط کرد و آن‌هایی که در این بازار‌ها سرمایه گذاری کرده بودند بیش از نیمی از دارایی خود را از دست دادند”.

آقای رضایی افزود: “برخی هستند که متاسفانه برای پولشویی وارد بازار ملک می‌شوند و حتی اقدام به ساخت و ساز هم می‌کنند و معلوم نیست این پول‌های باد آورده را از کجا آورده‌اند، آن‌ها می‌آیند و زمین‌هایی را به هر قیمت که شده می‌خرند و سپس آرام آرام پول غیر قانونی خود را تبدیل به مصالح می‌کنند و ساختمان می‌سازند و، چون این پول آرام آرام در ساخت و ساز تزریق شده قابل رصد نیست و در نهایت این‌ها مالک چندین برج و ساختمان می‌شوند و بعد با فروش این املاک در واقع پولشویی خود را انجام می‌دهند”.

به گفته آقای رضایی: “چون این‌ها پول‌های باد آورده دارند اصلا برایشان مهم نیست که ملک شان کی فروش برود و برخی هستند که چندین برج و ساختمان خالی در مناطق بسیار گران قیمت تهران دارند و حتی حاضر نیستند این واحد‌ها را اجاره دهند”.

آقای رضایی اظهار داشت:”اگر قانونی وجود داشت که فقط همین‌ها را کنترل می‌کرد قطعا قیمت ملک در کشور به تعادل می‌رسید، اما چون قانونی برای کنترل املاک و مستقلات این افراد وجود ندارد می‌بینیم که بازار مسکن امروزه به بهترین بازار برای پولشویی تبدیل شده و هر بار که بحث تصویب چنین قانونی در مجلس مطرح می‌شود می‌بینیم که این مافیا‌های ثروت اعمال نفوذ می‌کنند”.

آقای حسین کامرانی که ایشان نیز از مشاورین املاک قدیمی شهر تهران است اظهار می‌داشت:”این روز‌ها برخی سایت‌های غیر تخصصی املاک به محل‌هایی برای فعالیت و حضور دلالان تبدیل شده و بسیاری از دلالان قیمت‌های غیر واقعی برای املاک برخی مالکین روی این سایت‌ها درج می‌کنند و قیمت‌ها را بصورت کاذب فقط روی سایت‌ها بالا می‌برند، اکثر این‌ها هیچ ارتباطی با مشاوران املاک ندارند واصلا از اتحادیه مجوز ندارند و حد نهایت دو روز رفته‌اند پیش یکی از مشاوران املاک کار کرده‌اند و تصور می‌کنند که دیگر مشاور املاک شده‌اند”.

بگفته آقای کامرانی:” این سایت‌ها در واقع شده‌اند سایت‌های دلال بازی و بسیاری از فروشنده‌ها و خریداران به جای اینکه قیمت‌های واقعی را از مشاوران املاک دریافت کنند معیار خود را قیمت‌های این سایت‌ها قرار می‌دهند و کافی است یکی مثلا گول بخورد و ملکی را با یک قیمتی از این‌ها بخرد، آنوقت دیگر قیمت آن ملک می‌شود مضنه و همه یک کلاغ چهل کلاغ راه می‌اندازند که فلانی واحد خود را با فلان قیمت فروخته و یا اینکه ببینید فلانی قیمت ملک خود را فلان قیمت گذاشته، در حالی که معیار هیچ وقت نمی‌تواند گول خوردن یک فرد و خرید یک ملک با قیمتی کاذب باشد بلکه میانگین قیمت فروش املاک در آن منطقه است که با توجه به اینکه امروزه درصد معامله‌ها بسیار پایین است نمی‌توان میانگین قیمت تعیین کرد”.

آقای شعیب حسینی یکی دیگر از مشاوران املاک تهران اظهار داشت:”متاسفانه این دلال‌ها بدون پرداخت هزینه و یا مالیات و یا عوارض و یا نظارت بازار را به هم ریخته‌اند و هیچ نظارتی بر کار آن‌ها نیست و اگر دولت به بازار ارز ورود کرد و با بازداشت دلال‌ها این بازار را توانست به گونه‌ای کنترل کند شاید وقت آن باشد که به بازار املاک هم ورود کند و جلوی دلال‌ها را بگیرد، چون ضربه‌ای که این‌ها به اقتصاد مملکت وارد می‌کنند بسیار بیشتر از ضرر دلال‌های ارزی است”.

آقای مهدی اردستانی یکی از مشاوران املاک کاشان اظهار می‌داشت:”شهرستان‌ها تا همین چند ماه پیش از موج افزایش کاذب قیمت املاک در تهران در امان بودند، اما این روز‌ها این موج به شهرستان‌ها هم رسیده و هم قیمت و هم اجاره‌ها به صورت عجیب غریبی افزایش یافته و این قیمت‌ها قیمت‌هایی نیست که مردم توان تحمل آن را داشته باشند و قطعا منجر به واکنش منفی مردم خواهد شد”.

آقای اردستانی افزود:”شاید مردم بتوانند نخوردن غذا را تحمل کنند ویا اینکه حتی با کفش و لباس پاره و ژوییده بیرون بروند، ولی نمی‌توانند تحمل کنند که زن و بچه شان بی سر پناه باشند و این مساله می‌تواند موجب درگیری بسیار شدید مالکین و مستاجرین شود، چون افزایش قیمت مسکن و اجاره بها با افزایش در آمد‌ها هیچ تناسبی ندارد”.

خانم سیمین شهریاری مدیر یکی دیگر از آژانس‌های املاک تهران به خبرنگار اسپوتنیک گفت:”مردم نه توان خرید دارند و نه توان پرداخت اجاره‌های نجومی، برخی از تهران به شهرستان‌های اطراف کوچ کرده‌اند، اما همین سونامی افزایش قیمت‌ها به این شهرستان‌ها هم سرایت کرده و خوب یا پرونده‌های درگیری مالک و مستاجر در قوه قضائیه زیاد خواهد شد و یا اینکه باید راه حلی برای این ماجرا پیدا شود”.

به گفته خانم شهریاری:”با توجه به اینکه قیمت املاک امروزه بسیار بالاتر از توان خرید مردم است بدیهی است که بازار مسکن بزودی وارد رکود بسیار بسیار شدید گردد و آن‌هایی که واقعا فروشنده هستند مجبور می‌باشند املاک خود را با قیمت‌های واقعی و نه کاذب به فروش برسانند”.

خانم شهریاری که تحصیل کرده رشته اقتصاد نیز است افزود:” کالای سرمایه‌ای مانند ارز و سکه به سرعت قابل نقد شدن است واگر خدای نکرده اتفاقی پیش بیافتد (منظورش درگیری میان ایران و آمریکا) مالکان ارز و سکه می‌توانند آن‌ها را بردارند و فرار کنند، اما ملک اینگونه نیست و آنوقت شاید مالکان حتی به کمتر از نصف قیمت هم راضی باشند، اما خریداری وجود نخواهد داشت و نمی‌توانند ملک را بردارند و با آن به جایی فرار کنند”.

ایشان مانند دیگر مشاوران املاک در از دلالان و آن‌هایی که به دنبال پولشویی هستند گله می‌کرد و اظهار می‌داشت که این دو هستند که بازار املاک کشور را به این نابسامانی کشانده‌اند و اگر قوانین و مقرراتی تدوین شود که با فعالیت این دو گروه برخورد شود قطعا بازار املاک به تعادل خواهد رسید، چون تقاضا زیاد است، اما توان خرید مردم بسیار پایین می‌باشد.

وی افزود افزایش قیمت مصالح روی املاک نوساز تاثیر دارد، اما امروزه می‌بینیم که حتی قیمت املاک کهنه ساز هم بصورت عجیب و غریبی افزایش یافته.

خانم شهریاری اظهار داشت هرگونه که بخواهیم حساب کنیم قیمت ساخت و ساز شاید دو یا حتی سه برابر شده، اما این افزایش قیمت نمی‌تواند بهانه‌ای برای صعود موشکی قیمت ملک چه نوساز و چه قدیمی ساز باشد.

در پایان وی هم با دیگر مشاوران املاک همصدا شد واظهار می‌داشت که این بازار بازاری نیست که بتواند ثبات داشته باشد واین رکود بسیار شدید مقاومت فروشندگان را خواهد شکست و قطعا بزودی شاهد سقوط شدید قیمت ملک خواهیم بود و بزودی دلال‌هایی که املاک را قولنامه کرده‌اند مجبور خواهند بود که یا به فروشنده‌ها خسارت بدهند و یا حساب‌ها را پر کنند، و بسیاری از این دلال‌ها حتی آنقدر توان ندارند که چک‌های خود را پاس کنند و در واقع قمار کرده‌اند واین ماجرا موجب افزایش عرضه خواهد شد.

وی اظهار داشت بسیاری از این‌هایی که واقعا فروشنده هستند و یا به پول املاک خود نیاز دارند به دلیل تلاطم در بازار منتظر بعد از عید (بودند)، اما بعد از عید هم دیدیم که هیچ اتفاقی نیافتاد و خرید و فروش به شدت راکد است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *