همخونه
همخونه
بازپرداخت وام طرح ملی مسکن، ۲۰ ساله شد

پیش‌بینی وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت مسکن در سال ١۴٠٠

پیش‌بینی وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت مسکن در سال ١۴٠٠

وزیر راه و شهرسازی گفت: از لحاظ فنی هیچ دلیلی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد بلکه باید به سمت ثبات و بعد کاهش نرخ هم حرکت کنیم.

 

پیش‌بینی وزیر راه و شهرسازی درباره قیمت مسکن در سال ١۴٠٠

 

به گزارش خانک به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر از عدم افزایش نرخ بلیط ها در ایام نوروز خبر داد و گفت: هیچ افزایش قیمتی در بلیط ها صورت نگرفت تنها در بحث اتوبوس این تغییر قیمت رخ داد که بعد از ایام نوروز آن را به حالت قبل باز خواهیم گرداند.

وی افزود: سال ابتدایی ورود کرونا تمام کسب و کارها آسیب جدی دیدند ولی با تلاش ما امسال هیچ کسی در حوزه حمل و نقل بیکار نشد.

اسلامی از تحویل اولین واحدهای مسکن ملی خبر داد و گفت: با تحویل این واحدها در فروردین ماه و بسته شدن طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال، بازار مسکن بهبود خواهد یافت. از لحاظ فنی هیچ دلیل برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد بلکه باید به سمت ثبات و بعد کاهش نرخ هم حرکت کنیم.

وی افزود: متاسفانه بازارهای ایران تحت تاثیر جو سیاسی و روانی قرار می گیرند و امسال نیز سال انتخابات است.

وزیر راه و شهرسازی به ادامه روند توقف پروازهای تهران_لندن اشاره کرد و گفت: این پروازها همچنان لغو هستند. در بحث حمل و نقل زمینی هم با استفاده از 60 درصد ظرفیت ناوگان، صد در صد دستور العمل های بهداشتی رعایت می شود.

محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ افتتاح چندین پروژه آزاد راهی را در دستور کار خود قرار داده ایم ،گفت: آزاد راه اصفهان_ شیراز بخشی از آزاد راه حرم تا حرم و بخشی از آزاد راه مراغه هشترود را امسال به بهره برداری خواهیم رساند.

او در ادامه به شعار امسال که سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها اشاره کرد و گفت: ما در بحث مسکن در بخش مانع زدایی‌ها نیاز داریم شهرداری‌ها بخشی از موانعی که در این حوزه ایجاد کرده را رفع کنند و در بحث طرح اقدام ملی مسکن رویه دیگری را در پیش بگیرند.

عدم همکاری شهرداری های کشور با طرح اقدام ملی مسکن

اسلامی بیان کرد: در بحث طرح اقدام ملی مسکنشهرداری بسیاری از شهرهای کشور به دلیل همکاری نکردن موجب تاخیر در تحویل و اجرایی شدن واحدهای مسکن شده اند.

اسلامی توضیح داد: با توجه به شعار امسال ما سعی کرده ایم مسکن مردم را در اولویت قرار دهیم و با تسهیل کردن روند خانه دار شدن بتوایم بخشی از این شعار را به مرحله اجرایی برسانیم.  مهم‌ترین اقدام در این حوزه شهرسازی است که با تسهیل و تسریع در ارائه مجوز توسط شهرداری بتوانیم گشایشی در حوزه ایجاد کنیم.

او در ادامه به روند تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: طی جلساتی که با همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار کردیم مقرر شد یک بسته ۲۰ هزار میلیاردی برای جهش تولید مسکن آماده کنیم و در پرداخت تسهیلات سایر بانک‌ها هم علاوه بر بانک مسکن همکاری لازم را انجام دهند

او تصریح کرد: سهم هر بانک در این بخش مشخص است و با اعتباراتی که در این حوزه به بانک‌ها تخصیص می‌یابد به استناد بانک‌ها و وزات اقتصاد و همچنین با ایجاد صندوق زمین و مسکن تسهیلات مسکن با همان نرخ‌های رایج به متقاضیان پرداخت شود.

اسلامی بیان کرد: خوشبختانه در این مدت بانک مسکن همکاری لازم را داشته است، اما امیدواریم با ابلاغ این دستور العمل روند سرعت پرداخت تسهیلات مسکن افزایش یابد.

اسلامی درباره قیمت بلیت ناوگان حمل ونقل هم گفت: در نوروز امسال تنها قیمت بلیت اتوبوس افزایش یافته که همانند هرسال بعد از اتمام تعطیلات قیمت به حالت سابق باز می‌گردد

او توضیح داد: ما سعی کردیم در بخش حمل و نقل تولید کننده و مصرف کننده را در حالت متعادل نگه داریم و این در حالی است که در سال ۹۹ بسیاری از بخش‌های حمل ونقلی با مشکلات و آسیب‌های بسیار زیادی روبرو شدند که توانستیم با حمایت‌های لازم بخشی از این مشکلات را رفع کنیم.

اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۸ که سال رونق تولید بود در بحث تولید اقلام وزارت راه شهرسازی ما سعی کردیم پروژه‌های عمرانی که نیمه تمام مانده بودند را فعال کنیم افزود: یکی از این پروژه‌ها کنار گذر شرقی اصفهان بود که یک پروژه ۳۰ ساله بود که پیشرفت فیزیکی آن تنها ۴۲ درصد بود که در مدت زمان یک سال نیم آن را در ماه گذشته به بهره برداری رسانیدم همچنین پروژه غدیر هم یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی بود که چندین سال نیمه تمام مانده بود که با حمایت و جدیت پیگیری ان را به بهره برداری رساندیم و اجرا و اتمام چنین پروژه‌های در طول این سال‌ها بی سابقه بود.

اسلامی بیان کرد: در سال ۹۹، ۹۰۰ کیلومتر آزاد راه ساختیم و امسال هم حدود ۳۰۰ کیلومتر پروژه آزاد راهی در دست افتتاح داریم. در بحث رونق تولید در حوزه ریلی هم توانستیم به خودکفایی در بحث ریل داخلی و تولید واگن برسیم به طوری که در دو سال گذشته هیچ وارداتی واگن و یا ریل از کشورهای خارجی نداشتیم و علی رغم جذابیت‌های که ایجاد کرده بودند هیچ وارداتی نداشتیم و ما توانستیم جشن خودکفایی در این بخش را بگیریم.

 

منبع : خبر گزاری خبر آنلاین

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *